2 × 18650 akkupidike lataus- ja suojapiirillä
Etusivu > Elektroniikka > Akut ja paristot > Akkukennot ja tarvikkeet > Latausmoduulit, suojapiirit
2 × 18650 akkupidike lataus- ja suojapiirillä, 3 V / 5 V
Kahdelle 18650 Li-ion -akulle tarkoitettu akkupidikemoduuli yhdistää latauksen, akun suojauksen sekä 3 V ja 5 V lähtöliitännät samalle piirilevylle. Moduuli soveltuu esimerkiksi Raspberry Pi-, anturi-, robotiikka- ja muihin akkukäyttöisiin elektroniikkaprojekteihin.
- Paikat kahdelle 18650 Li-ion -akulle
- Sisäänrakennettu ylilataus- ja ylipurkaussuojaus
- Micro-USB sekä USB C -liitäntä akkujen lataamiseen
- USB A -naarasliitin 5V ulostuloa varten
- Syöttöjännite 5–8 V
- Latausvirta 0,5 A
- Viisi 3V / 1A lähtöä piirilevyllä
- Viisi 5V / 2A lähtöä piirilevyllä
- USB-lähdön päälle/pois-kytkin
- LED-latausilmaisin: punainen latauksen aikana ja vihreä akun ollessa täynnä
- Soveltuu esimerkiksi Raspberry Pi -tietokoneiden ja antureiden samanaikaiseen virransyöttöön
Moduulia ohjataan painikkeilla. Painonapin kevyt painallus kytkee moduulin päälle. Kun moduuli on päällä, painikkeen painaminen kaksi kertaa yhden sekunnin sisällä kytkee sen pois päältä.
DIP-kytkimellä voidaan vaihtaa HOLD-tilan ja NORMAL-tilan välillä. NORMAL-tilassa moduuli sammuu automaattisesti, jos lähtövirta on liian pieni (<30mA). HOLD-tilassa moduuli jatkaa virran syöttämistä, kunnes ylipurkautumissuoja aktivoituu eli akkujen jännite laskee liian alas.
18650-akut eivät sisälly toimitukseen. Akkujen napaisuus tulee tarkistaa piirilevylle merkityistä +/−-merkinnöistä ennen asennusta, sillä akkupidikkeen fyysiseen suuntaan ei tule luottaa napaisuuden määrittämisessä. Väärä napaisuus voi vaurioittaa moduulia tai akkua.



