XY-502 TPA3116D2 2 x 50W D-luokan vahvistinmoduuli
XY-502 TPA3116D2 2 × 50 W digitaalinen stereovahvistinmoduuli
XY-502 on TPA3116D2-piiriin perustuva D-luokan stereovahvistinmoduuli laadukkaalla äänellä ja korkealla hyötysuhteella. Moduuli soveltuu esimerkiksi aktiivikaiuttimiin, soundbareihin, autohifiin ja muihin DIY-audioprojekteihin.
- Perustuu Texas Instruments TPA3116D2 D-luokan vahvistinpiiriin
- Lähtöteho enintään 2 × 50 W (4 Ω kuormalla)
- Laaja käyttöjännitealue 4,5–27 VDC
- Kaksikanavainen 2.0-stereovahvistin
- Soveltuu 4, 6 ja 8 Ω kaiuttimille
- Signaali-kohinasuhde 102 dB
- Virransyöttö, kaiutinlähdöt, sekä audio sisääntulo ruuviliittimillä. Audio sisääntulolle levyllä vaihtoehtona myös 3.5mm stereojakki.
- Mitat 63 × 51 × 22 mm
- Soveltuu esimerkiksi soundbareihin, aktiivikaiuttimiin, autohifiin ja kulutuselektroniikan audioprojekteihin
Huom. D-luokan pääteasteet on helppo rikkoa väärinkäytöllä. Kytke aina oikea kaiutinkuorma kaiutinliittimiin ennen kuin kytket virrat päälle. Varmista ettei liitokset pätki ja että käyttöjännite on sopiva ja sen polaritetti oikea.
D-luokan vahvistintekniikka tarjoaa korkean hyötysuhteen ja vähäisen lämmöntuoton. Parhaan suorituskyvyn saavuttamiseksi moduulia suositellaan käytettäväksi vakaan ja riittävän tehokkaan DC-virtalähteen kanssa.



