SP-Elektroniikka ... Pienen puuhastelijan asialla jo vuodesta 1984

NitorLACK nitroselluloosalakka kiiltävä keltainen - 500 ml tölkki

Etusivu > Nitorlack (tulossa)

NitorLACK nitroselluloosalakka kiiltävä keltainen - 500 ml tölkki
NitorLACK nitroselluloosalakka kiiltävä keltainen - 500 ml tölkki
NitorLACK nitroselluloosalakka kiiltävä keltainen - 500 ml tölkki
Tuotekoodi
N260754108
EAN
9900000353841
Saatavilla
Saatavilla 0 kpl
Toimituskulut alk.
26,00 €
20,72 € ALV 0,00 %
kpl
Tämä on klassinen Gibsonin käyttämä kiiltävä keltainen viimeistely. Siinä on vaalea ”vanukas”-sävy, jota käytettiin Les Paul Jr:ssä ja Specialissa 1950-luvun lopulla, mutta se näyttää hyvältä myös muissa Gibson-kitaroissa tai jopa muissa kitaramalleissa. On suositeltavaa levittää viimeistely suojaamaan väriä ja antamaan syvyyttä.

Värit vintage-tyylisille kitaroille
Laboratoriomme ja teknisen osastomme perusteellisen työn ja tutkimuksen jälkeen olemme luoneet värit kitaroille, jotka uskollisesti jäljittelevät vintage Fender- ja Gibson-kitaroiden sävyjä sähkökitaroiden maalaamiseen. Ne perustuvat alkuperäisiin näytteisiin 1950- ja 1960-luvuilta. On kuitenkin hyvä muistaa, että vintage-kitaravärit ovat saattaneet muuttua paljon vuosien varrella nitroselluloosalakan ikääntymisen ja merkkien omien värien muutosten vuoksi. Siksi kaksi vuonna 1960 Fenderin korttiväreillä viimeisteltyä kitaraa voivat näyttää erilaisilta keskenään tai verrattuna nykyaikaiseen kitaraan.

Nitroselluloosalakka 500 ml tölkissä
Jos haluat maalata kitarasi täydellisellä viimeistelyllä ja sinulla on maalausvälineet (ruiskupistooli ja kompressori) käytettävissä, paras valinta on nitroselluloosalakka tölkissä. Saat paremman suorituskyvyn edullisempaan hintaan, ja maalausvälineillä lopputulos on ammattilaismainen vähemmällä vaivalla. Tuotetta suositellaan laimentamaan liuottimellamme viskositeetin säätämiseksi. Täydellistä levitystä varten meillä on kaksi liuotintyyppiä: tavallinen liuotin on Solvent Medium (art. nro 48138 / N540423104), mutta kosteuden ja lämpötilan ollessa äärimmäisemmät voimme käyttää Solvent Retardia (art. nro 48139 / N540425104) estämään kuplimista ja kukkimista viimeistelyssä.

Optimaaliset levitysolosuhteet ovat lämpötilassa 15–25 °C ja kosteudessa 50–70 %. Laimennusprosentti riippuu maalausvälineistä ja niiden asetuksista, mutta suositeltavaa on käyttää 10–20 % liuotinta. Yleisin ruiskun suutin on 1,3–1,5 ja kompressorin paine noin 2,5–3 baria.

tech
tech
SP-Elektroniikka
Merikoskenkatu 12
FI-90500, Oulu
Oulu
FINLAND
puh. +358-8-5565 858
tilaukset(at)spelektroniikka.fi
Y-tunnus: 2099893-9