Kuvastomme 2009 Catalogue 2009
Uutta... perhopenkit, kelat, vavat ym... ym... | Elektroniikan komponentit ja tarvikkeet | Soittimet / efektit | Soitintarvikkeet / musiikkitarvikkeet | Soitinrakennustarvikkeet | Ossilehti Fishing® kalastustarvikkeet | TFH® Perhokelat
| TFH® Perhosiimat, perhoperukkeet
| Ossilehti Fishing® Perhovavat, vapaputket
| TFH® Perhokoukut, kolmihaarakoukut
| TFH® Perhopenkit, perhon sidonta penkit
| Spigotit, häkiläpihdit ym. työkalut
| Perhorasiat, laatikot, pullot,kemikaalit
| Haavit, vapauttimet, tainnuttimet
| Valmisperhot
| Jojot, sakset, siimaleikkurit
| Oheistuotteet, avaimenperät
| UNI -tuotteet, langat, silkit
| Langat, silkit, tinselit, kilteet TFH™
| Foamit, litteät keinomateriaali aihiot TFH®
| Sulat ja höyhenet perhonsidontaan jne ...
| Duppingit, dubbing materiaalit
| Perhonsidonta karvat
| Messinkisilmät, painosilmät
| Kuulapäät, messinki, wolfram
| Wolfram rungot, silikoni putket TFH™
| Pb, -Cu ja tungsten langat TFH™
| Kukon ja Kanan höyheniä / sulkia Intia
| Uistinrenkaat, viehelukot, vaappuaihiot
| Balsa puut, balsa palkit, levyt, viilut
| Uistinteipit, vieheteipit, vaapputeipit
| Tarrasilmät, vaappusilmät, 3D -silmät
| Houkutusvalot kaloille
| Vaparenkaat
| Laserkaiverrus, lasermerkkaus | Tilauslomake |
|
TFH® Perhokelat |
Perhokela, CNC Perhokelat, hiilikuitusekoite perhokeloja ja tietenkin perhosiimat, perhokeloja on varastossamme tyypillisesti useampaa mallia, putiikissa voi olla myös perhokela malleja jotka eivät koskaan ehdi nettiin.
(Ossilehti) OL -Fishing aloitti perhokelojen myynnin syksyllä 2009, (tällöin OL -Fishing ei vielä ollut SP-Elektroniikan rekisteröimä kalastustarvikekaupassa käytettävä aputoiminimi). Tuolloin otimme varastoon mm. muutamia laadukkaita ja kauniita perhokelamalleja, vaikkakin myös kauneudesta, laadusta ja muotoilusta täytyykin hieman maksaa ovat tuotteemme ylivoimaisesti Suomen markkinoiden edullisimpia verrattaessa hinta / laatu suhdetta.
Kyseisiä keloja, varsinkin CNC -malleja on testattu vuodesta 2008 alkaen tähän mennessä (04.09.2011) lukuisilla kalareissuilla erillaisten perhostelijoiden toimesta ja ne ovat aina saaneet vain positiivista palautetta. Kelat eivät ole minkään "tunnetun" mallin kopioita, olemme valinneet ulkomuodon, värityksen, reiät jne .. itse. Samoja keloja on tietenkin myös muilla perhokela valmistajilla omilla tuotemerkeillään, omilla väreillään ja reikämuodoillaan jne ... koska ko. tehdas tekee minkälaisia pyytää jos tilausmäärä on heille sopiva.
Samoilla reissuilla testaamme aina mahdollisesti myyntiin otettavia uusia malleja.
Pohjois -Suomen erämessujen puheenaiheet !!! CNC -kelat saivat osastollamme vierailleiden suut virneeseen, todella hyviä keloja ja hinta / laatusuhde kohdallaan !
Asiakkailta saatu palaute perhokeloistamme on ollut pelkästään positiivista.
Tuotteet tulevat suoraan tehtaalta (2 eri tehdasta tasapuolisuuden vuoksi), samannäköisiä malleja valmistetaan myös muilla tuotemerkeillä tunnetuille perhokela valmistajille ja kauppiaille mm. USA:ssa, Australiassa, Englannissa, Tanskassa, Ruotsissa jne ...
TFH, Two Flying Herrings ja Ossilehti Fishing ovat SP-Elektroniikan omistamia tuotemerkkejä.
-----------------
CNC jyrsittyjen perhokelojemme mahdolliset omat tuotemerkimme kaiverretaan ehkä joskus keloihin, mutta ainakin tällä hetkellä myymme monet kelat ilman tuotemerkkiä kelan jalassa, koska yksilöintikaiverrus on yllättänyt menekillään.
Yrityksemme arvostaa käsityötaitoa ja varsinkin yksittäiskappaleiden merkkauksissa on asiakkaille tästä käsityön kunnioittamisesta erinomaista hyötyä, pystymme yksilöimään edullisesti laserilla esim. erittäin laadukkaisiin CNC -jyrsittyihin perhokelojen jalkoihin ostajan / lahjansaajan nimen tms. !!! ( Ala n. 3-4 mm x 15 mm). Teemme sen tietenkin myös yhteenkin kelaan !!!
Lasermerkattaessa asiakkaan haluama teksti kirkkaaseen perhokelaamme esim. TFH® 46
kaiverramme jäljen suoraan kirkkaaseen pintaan, jolloin "polttojälki" on vaalea, milteinpä valkoinen missä näkyy aavistuksen verran erilaisia vaaleita sävyjä johtuen CNC jyrsityn pohjamateriaalin pinnoituksesta. Tämä vaaleampi jälki on "hienostuneemman" näköinen kuin musta merkkaus ja kulutusta kestävämpi koska materiaali on poltettu pois alkuperäisestä pinnasta. Tummaa merkintää emme enään tee.
Kun merkkaus tulee vain toiselle puolelle, toinen puoli jalan sivusta jätetään tehtaan pinnalle. Yhden puolen perusmerkkaus 55 eur.
Vaalea merkintä
-----------
Ja jotta tämä homma ei menisi ihan tosikkopuolelle, olemme tietenkin ottaneet myyntiin myös erittäin edullisia (todellakin sikahalpoja luokkaan 4/5 tulevia) toimivia, satunnaisen matkaajankin taskuun ja kukkarolle sopivia pieniä jarruttomia
"muovihiilikuitukuttaperkkasekoitekeloja", joita olimme testailleet pitkin kesää 2009 ja vielä kesäkuussa 2010. Säädettävä räikkä näissä on. Kyseisiä perhokeloja testattiin todella pitkään ja oikeasti monenlaisissa olosuhteissa, koska tuntui ettei nämä pienet kelat voi oikeasti kestää näin hyvin, mutta niin vain kävi että ne kestivät notkuen, huojuen, särkymättä ja koko ajan toimien melkein kuten kelan pitää. Olihan sillä tietenkin omat pienet oikkunsa ja rahinaa / rousketta / vinkunaa / kitinää jne ... kuului välillä, mutta ... yksikään perhokela ei särkynyt niin etteikö sillä olisi voinut enään kalastaa. Erityisen kiva ominaisuus oli, että ryteikössä kompuroinnin jälkeen sain tästä sirosta vempaimesta jälleen likipitäen uuden veroisen kelaa varovaisesti hieman puristelemalla ja vääntelemällä. Valmistustoleranssit eivät ole olleet niitä tiukimpia. Kyseiset perhokelat saavuttivat vuoden 2009/2010 testiemme ehdottoman suosikin tittelin varsinkin jos kelalta ei odoteta erityisen ihania ja erinomaisia ominaisuuksia vaan enempikin suhtautuen kelaan siimavarastona jota kuitenkin voi todennäköisesti käyttää myös muuhun. Valitettavasti jouduimme poistamaan kyseisistä keloista tuotemerkit hiomalla, koska olimme niin luvanneet. Mutta tuollainen hiontatunaaminen näiden kelojen kyseessä ollessa vain lisäsi koskiuskottavuutta.
Nämä kelat tulevat olemaan myyntiin tullessaan perusväritykseltään harmaasävyisiä "military look" malleja. Näihin keloihin ei pienpurokalastaja periaatteellamme mahdu kuin perhosiima (meidän siimat, luokka 4 tai 5) + 10 - 20m esim. punottua siimaa pohjalle oman mielenrauhan vuoksi jos todella tuntee pakottavaa tarvetta sellaiseen.
----------
 |
Perhosiimamme ovat muotoilultaan WF, väriltään oranssinkeltainen ja kelluva. Pituus 85 jalkaa (n. 25m). Luokissa 4 - 8.
----------
Tuotteiden kuvat ovat havainnollistamiskuvia, värisävyt, kiilto, ulkomuoto jne ... saattavat poiketa hieman todellisesta. Tämä ei kuitenkaan vaikuta tuotteen perusominaisuuksiin. Ilmoitetut painot ja mitat noin painoja ja mittoja. Tuotteen värisävy voi luonnossa olla hieman erillainen kuin nettisivujemme kuvassa.
|